413072102

Poradnik „Rodzic kontra koronawirus”

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej jest w Polsce obowiązkiem od 16. kwietnia. Możemy do tego celu wykorzystać chustę czy szalik, ale najczęściej sięgamy po maseczki ochronne. Te jednorazowe po prostu wyrzucamy. O te wielorazowego użytku należy zadbać, aby posłużyły nam jak najdłużej. Czy można je prać? Jakich detergentów używać?

Jak zadbać o maseczki wielorazowe?

Maseczkę powinniśmy zdjąć wtedy, gdy zaczyna się robić wilgotna. Aby skorzystać z niej ponownie, należy ją przede wszystkim wyprać, używając standardowych detergentów. To pierwszy krok. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, a więc – zdejmując maseczkę bardzo ostrożnie (najlepiej w rękawiczkach) – należy umieścić ją w bębnie pralki. 

Należy mieć na uwadze, aby nie dotykać wewnętrznej części maseczki. Najskuteczniej będzie, gdy pralka zostanie ustawiona na conajmniej 60 st. Celsjusza. Jeśli chodzi o czas, wystarczy standardowy, codzienny program.

Pamiętajmy, aby nie dorzucać maseczek do innego prania! 

Aby mieć pewność, że maseczka będzie za chwilę gotowa do ponownego założenia, trzeba ją zdezynfekować. Do tego celu wystarczy gorąca woda. Maseczkę należy umieścić w naczyniu i zalać wrzątkiem. Można ją też wyprasować żelazkiem z programem o najwyższej temperaturze. 

Jeśli korzystamy z płynu do dezynfekcji w sprayu o dużej zawartości alkoholu – możemy spryskać maseczkę. To również skutecznie zdezynfekuje materiał, z którego jest wykonana.