413072102

„Świetlica poleca”

Nauczyciele świetlicy polecają kreatywne zabawy i zajęcia tuż przed Świętami Wielkanocnymi 🙂 

1.Zdrapki

Wielkanoc już prawie za pasem. Co powiecie na wydrapanie pisanek wielkanocnych na zdrapkach?

Rzeczy, których potrzebujesz:

Kartka z bloku technicznego, kolorowe kredki świecowe lub pastele olejne, czarna farbę plakatowa, tempera lub akrylowa, szeroki pędzelek i patyczek drewniany (patyczek kosmetyczny lub można też użyć końcówki pędzelka).

Kartkę należy zamalować kredkami lub pastelami pasek obok paska na różne kolory. Gdy cała kartka będzie pokryta kolorowymi paskami szerokości około 1-2 cm, zamalowujemy całość czarną farbą. Ważne, aby użyć gęstej farby nie rozcieńczonej wodą. Na czarnej kartce możemy teraz wydrapać kształt jajka oraz wzory na nim. Można także pisać i odtwarzać różne wzory, litery i cyferki za pomocą drewnianego patyczka, drewnianej końcówki pędzla czy patyczka do uszu. Każdy wzór możemy łatwo zamalować ponownie czarną farba i tworzyć nowe litery i napisy.

W taki sam sposób można narysować piękne obrazki i wysuszyć je. Jeśli macie ochotę na taką zabawę z młodszym dzieckiem wystarczy zamalowaną kartkę z większą ilością farby włożyć w przezroczystą koszulkę na dokumenty. Całość zaklejamy taśmą, aby farba nie wypłynęła i gotowe. W ten sposób zabawa będzie czysta. Narysowane tęczowe wzory można łatwo zmazać używając do tego na przykład wałka kuchennego. To będzie dodatkowe urozmaicenie świetnej zabawy.

 

2.Dekorowanie jajek lub wydmuszek

To, że najprawdopodobniej w tym roku nie uda nam się poświecić wielkanocnych koszyczków w kościele nie musi przecież oznaczać rezygnacji z wykonywania pisanek!

Ten projekt zachwyci wszystkie dzieci. Pisanki w kształcie wielkanocnego zajączka, baranka i kurczaczka są bardzo proste do zrobienia, a jednocześnie wyjątkowo urocze.

Rzeczy, których potrzebujesz:

3 ugotowane na twardo jajka lub 3 wydmuszki (w tym jedna całkiem biała), farbki w kolorach żółtym i szarym, biały, różowy, żółty i pomarańczowy papier z bloku technicznego, zielony brystol lub papier kolorowy przyklejony na tekturę, nożyczki, pistolet z klejem na gorąco lub dobry klej ewentualnie może też być taśma klejąca, czarny mazak (najlepiej permanentny)

Narysuj uszy i nosek zajączka, grzebyk, skrzydełka i dzióbek kurczaczka oraz uszy, nosek i grzywkę baranka na papierze w odpowiednich kolorach. Wytnij je. Dwie wydmuszki pomaluj na żółto i szaro (lub jajka zabarw specjalnym barwnikiem do jajek). Ostatnią, całkiem białą wydmuszkę pozostaw bez zmian. Poczekaj, aż farbki całkowicie wyschną.

Z zielonego brystolu wytnij trzy szerokie pasy. Każdy z nich powinien być nieco dłuższy, niż obwód pisanki. Postrzęp je wzdłuż dłuższej krawędzi tworząc wzór trawy. Sklej oba końce ze sobą. Do środka tak przygotowanego „koszyczka” włóż jajka/pisanki.

Na początek zajmiemy się zajączkiem. Za pomocą pistoletu z klejem przyklej na górze wydmuszki parę szarych uszu. Na środku jajka naklej wycięty z różowego papieru nosek. Mazakiem zrób pyszczek zajączka i oczy. Wzór znajdziesz na zdjęciu poniżej.

Teraz czas na kurczaczka. Po bokach żółtej wydmuszki przyklej wycięte z żółtego brystolu skrzydła. Powinny nachodzić na przednią część pisanki. Przymocuj je pistoletem z klejem, żeby nie odstawały. Na czubku jajka naklej „grzebień”. Z pomarańczowego brystolu zrób dzióbek kurczaczka. Przyklej go w odpowiednim miejscu. Detale dorysuj czarnym markerem. Tak przygotowaną pisankę umieść w „koszyczku” z zielonego brystolu.

Baranek to jedyna wydmuszka, która nie wymaga malowania. Wystarczy, że po bokach przykleisz papierowe uszy, a na środku różowy nosek. Nie zapomnij o grzywie na czubku jajka. Pyszczek, tak jak poprzednio, narysuj markerem. Całość umieść na podstawce z zielonego kartonu. 

3.Szukanie jajek

Ukryj w domu kilka czekoladowych jajek. Będzie ciekawie jeśli pomożesz dziecku odgadywać, gdzie są schowane przygotowując słoik z zagadkami np. W tym miejscu jest zimno i na pewno znajdziesz tam mleko (lodówka). Takie podchody są zawsze ciekawsze niż trochę oklepane ciepło-zimno.

Dla większej ilości dzieci, można przygotować po jednym jajku do znalezienia. Również słoik z zagadkami może w tym pomóc np. Tego jajka szuka dziewczynka, która ma długie włosy i jej imię zaczyna się na D. Jej jajko jest schowane w miejscu, gdzie zazwyczaj da się zobaczyć dużo kurtek (w szafie).

 

  1. Przenoszenie jajek

Przygotuj łyżki i ugotowane jajka. Zabawa polega na przeniesieniu jajka z jednego miejsca, do wyznaczonej mety. Najlepiej oczywiście na podwórku, ale jak się nie da, to można w domu.

Jeśli dzieci lubią rywalizację, może być to wyścig lub na czas. Ale oczywiście tylko starsze dzieci.

Urozmaiceniem może być slalom lub tor przeszkód lub przenoszenie jajek z zamkniętymi oczami. Wtedy zabawa przebiega w parach. Jedna osoba kieruje osobą, która ma zawiązane oczy. Potem zmiana.

 

  1. Waletka

Inaczej wybitka. Różne są nazwy tej zabawy. Polega na stukaniu się ugotowanymi jajkami. Wygrywa ten, czyje jajko się nie rozbije lub ucierpi najmniej, podczas wszystkich potyczek.